Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 29-da 2023-cü ilin ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Azərbaycan xalqı yeni əsrə və yeni minilliyə məhz Heydər Əliyev zəkasının işığında qədəm qoymuşdur. Davamlı yüksəliş yolunda inamla irəliləyən müasir Azərbaycan Heydər Əliyevin həyat amalının təntənəsidir.
Azərbaycana rəhbərliyinin birinci dövründə Heydər Əliyev özünün qeyri-adi idarəçilik bacarığı, polad iradəsi və yüksək vətənpərvərliyi sayəsində, uzaqgörən və məqsədyönlü qərarları ilə çox qısa müddətdə respublikamızda sosial-iqtisadi, elmi-texniki və mədəni sahələrin inkişafında böyük sıçrayışa nail olmuşdur. Tariximizin gedişatının və həyatımızın ahənginin köklü surətdə dəyişdiyi, azadlıq və müstəqillik duyğularının milli düşüncəmizdə üstünlük təşkil etməyə başladığı bu illər Azərbaycanın quruculuq salnaməsinin ən parlaq səhifələridir. Ulu Öndərin xalqın yaradıcılıq enerjisini bir məqsədə yönəltməklə tarixi yaddaşın bərpası istiqamətindә atdığı qətiyyətli addımlar o dövrdə milli ruhun canlanmasına xidmət göstərmiş, özünüdərki və soy-kökə qayıdışı təmin etmiş, müstəqil dövlət quruculuğuna aparan yolun təməl daşına çevrilmişdir.
“Heydər Əliyevin zəngin həyat yolu və müstəsna fəaliyyətinin bütün mərhələləri bir-birini tamamlamış, öz xalqına sıx bağlılığın, milli dövlәtçilik məfkurəsinə sadiqliyin canlı təcəssümü olmuşdur. Geniş bilik və dərin təfəkkür sahibi olan Heydər Əliyev düşünülmüş və cəsarətli qərarları ilə təkcə müstəqillik dövründə deyil, bütün dövrlərdə Azərbaycan ictimaiyyətini ən ciddi şəkildə düşündürən məsələləri uğurla həll etmişdir. Ulu Öndər cəmiyyət həyatının müxtəlif sahələri arasında üzvi bağlılığı aydın görərək, müəllifi olduğu milli inkişaf strategiyasında ictimai, siyasi, sosial, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə qarşıda duran vəzifələri düzgün müəyyənləşdirmiş və məharətlə həyata keçirmişdir. Heydər Əliyevin milli neft strategiyasının uğurla reallaşdırılması nəticəsində xalqımız öz təbii sərvətlərinin tam sahibinə çevrilmiş və qısa müddətdə ölkəmizin inkişafına güclü təkan verən resurslar əldə edilmişdir. Azərbaycan Respublikasının ilk Konstitusiyasının qəbul olunması və bütün sferaları əhatə edən köklü islahatların həyata keçirilməsi, demokratik, hüquqi dövlət quruculuğu, nizami ordunun yaradılması Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısında müstəsna xidmətləridir. Xalqımızı vahid amal ətrafında birləşdirən azərbaycançılıq ideologiyasının formalaşdırılması, ana dilinin dövlət qayğısı ilə əhatə olunması, ictimai-siyasi, elmi və mədəni fikir tariximizin əlamətdar hadisələrinin müntəzəm qeyd edilməsi ənənəsinin yaradılması, Azərbaycanın çoxəsrlik mənəvi-mədəni irsə sahib qədim diyar və sivilizasiyaların qovşağında yerləşən tolerantlıq məkanı kimi geniş şöhrət qazanması Heydər Əliyevin mükəmməl quruculuq proqramının tərkib hissələri olmuşdur.
Müstəqil Azərbaycan Ulu Öndərin indiki və gələcək nəsillərə əmanəti, onun zəngin və çoxşaxəli irsi isə xalqımızın milli sərvətidir. Bu müqəddəs mirası qoruyub saxlamaq hər bir azərbaycanlının şərəfli vəzifəsidir.
#HaydarAliyev100years #HaydarAliyev #UluÖnder #MTK #HeyderEliyev2023 #muasirtehsilkompleksi #HeydərƏliyev2023 #HeyderEliyevili #heydərəliyevili #uluöndər #uluöndər100 #heydərəliyev100 #heydərəliyev100il

On 29 September, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed an Order to declare 2023 as a “Year of Heydar Aliyev” in the country.
The people of Azerbaijan entered the new century and the new millennium precisely in the light of Heydar Aliyev's brilliancy. Modern Azerbaijan, confidently advancing along the path of continuous progress, is a celebration of Heydar Aliyev's life-long mission.
In the first period of his leadership in Azerbaijan, Heydar Aliyev achieved tremendous progress in the way of development of socioeconomic, scientific-technical and cultural fields in the republic in a very short time thanks to his extraordinary management skills, iron will, immense patriotism, as well as his visionary and goal-oriented decisions. The years when the course of our history and the harmony of life were dramatically changing and when the sentiments of freedom and independence began to prevail in national conscience are among the brightest pages of Azerbaijan’s history. The bold steps taken by the great leader to restore the historical memory by directing the creative energy of the people towards the goal of reviving the national spirit provided the nation with self-awareness and a return to the roots and became the cornerstone of the road to independent state building.
“All the stages of Heydar Aliyev's abundant life and exceptional activities complemented each other and became a living embodiment of close attachment to his people and loyalty to the ideology of national statehood. Heydar Aliyev, who possessed extensive and in-depth knowledge, successfully resolved the most serious concerns of the Azerbaijani public not only during the period of independence, but also in all other periods with his thoughtful and courageous decisions. The great leader clearly saw the organic connection between different areas of society and the national development strategy he was the author of, correctly defined the tasks ahead in public, political, social, economic, cultural and other fields, and skillfully implemented them. As a result of the successful implementation of Heydar Aliyev's national oil strategy, the people of Azerbaijan has become the full owner of its natural resources and acquired these resources in a short period of time, providing a strong impetus to the development of the country. The adoption of the first Constitution of the Republic of Azerbaijan and the implementation of fundamental reforms covering all spheres, the democratic and law-governed state building, and the creation of a regular army are Heydar Aliyev's outstanding contributions to the people of Azerbaijan. The development of the ideology of Azerbaijaniism that unites the people around a single goal, the protection of the mother tongue by the state, the introduction of a tradition to celebrate significant events of the public, political, scientific and cultural history, the fact that Azerbaijan as an ancient land with a centuries-old spiritual and cultural heritage and a place of tolerance located at the junction of civilizations has gained international recognition are all an integral part of Heydar Aliyev's excellent construction program.
The legacy of the great leader of independent Azerbaijan to the present and future generations, as well as his rich and diverse heritage is the national wealth of the Azerbaijani people. It is the honorable duty of every Azerbaijani to preserve this sacred heritage.