Mirzə Uluqbek adına 1 saylı Füzuli məktəbi ilə Kompost Proyekti
Qarabağda Ekoloji Bərpa Təşəbbüsü çərçivəsində yolumuz Füzuli şəhər 1 nömrəli Mirzə Uluqbəy adına tam orta məktəbə düşdü. Burada biz dayanıqlı kompostlama mövzusunda bilik və təcrübələrimizi bölüşərək bir araya gəldik.
Bu əməkdaşlıq əvvəlcə MTK və Füzuli məktəbinin şagirdləri arasında onlayn görüşlərlə başladı, zamanla isə real fəaliyyətlərə çevrildi. Bu görüşlərdən ilhamlanan Füzuli məktəbliləri işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda, məktəb bağlarında öz kompost layihələrini başlatdılar.
Onların bu addımlarına dəstək olmaq üçün MTK kompost proqramımızdan əldə olunan təbii gübrəni məktəb bağlarına gətirdik.
Bu, ətraf mühitin mühafizəsi ilə yanaşı, icma quruculuğu, bərpa və ümidin gerçəyə çevrilməsi deməkdir.

As part of the Karabakh Eco Restoration Initiative, our journey led us to Fuzuli City School No. 1, named after Mirzo Ulugbek. There, we came together to exchange knowledge and practices around sustainable composting.
This collaboration began with online meetings between MTK and Fuzuli students and it grew into real, hands-on action. Inspired by these conversations, the students of Fuzuli proudly launched their own composting project in their school garden, taking active steps to heal their land and community after conflict.
To support their efforts, we brought natural fertilizer produced by our MTK compost program.
This is more than environmental education — it’s community building, restoration, and hope in action.