Azərbaycan bölməsinin Yuxarı təhsil pilləsində təlim birgə öyrənmə, taktil və kinestetik təlim, eləcə də müasir texnologiyalardan tədris prosesində istifadə imkanını, ənənəvi və müasir metodlarını özündə birləşdirir.
Bu yanaşma XXI əsrin tələblərinə cavab verən kommunikasiya, əməkdaşlıq, yaradıcılıq bacarıqlarını inkişaf etdirməklə yanaşı, eyni zamanda mükəmməl dil bilikləri, oxu və yazı, riyazi və sosial bacarıqların inkişaf etdirilməsi üçün zəmin yaradır. Bu bacarıqlar sürətlə inkişaf edən, qloballaşan dünyada şəxsi və peşəkar həyatda müvəffəqiyyət əldə etmək üçün vacibdir. Bundan başqa, şagirdlərə kompüter və digər texniki vasitələrdən istifadəetmə, hər hansı bir məsələdə qərarvermə bacarığının aşılanması tədris proqramımızın və fəaliyyət planımızın əsas prinsipidir. Şagirdlərə hər gün 4 saat olmaqla əsas xarici dil kimi ingilis dilindən əlavə, rus, fransız, alman, ərəb dillərindən biri seçim əsasında tədris olunur.
Milli Kurikulum əsasında təhsil alan şagirdlərimiz isə öz növbəsində Azərbaycan və ya rus bölməsini seçə bilər.
Azərbaycan bölməsi: Azərbaycan bölməsinin orta təhsil pilləsinin şagirdləri dərslərdə əsas təlim dili kimi Azərbaycan dilində ünsiyyət quraraq sağlam mühitdə təhsil alırlar. Bu bölmədə təhsil almaq istəyən şagirdlər ana dilində düzgün oxuyub-anlama, danışma, yazı bacarıqlarına sahib olmalıdırlar. Əgər müraciət edən şagirdlər rus və ya ingilis dilini yüksək səviyyədə bilirlərsə, bu zaman onlara rus və ya tədrisi ingilis dilində olan beynəlxalq bölmədə təhsil almaq tövsiyə olunur.
Rus bölməsi: Rus bölməsinin orta təhsil pilləsinin şagirdləri dərslərdə əsas təlim dili kimi rus dilində ünsiyyət quraraq sağlam mühitdə təhsil alırlar. Bu bölmədə təhsil almaq istəyən şagirdlər rus dilində düzgün oxuyub-anlama, danışma, yazı bacarıqlarına sahib olmalıdırlar. Əgər müraciət edən şagirdlər Azərbaycan və ya ingilis dilini yüksək səviyyədə bilirlərsə, bu zaman onlara Azərbaycan və ya tədrisi ingilis dilində olan beynəlxalq bölmədə təhsil almaq tövsiyə olunur.
Pedaqoji yanaşma
Təhsil prosesi müasir metodikalar əsasında qurulur və Milli Kurikulumu əhatə etməklə hər bir şagirdin şəxsi potensialını üzə çıxarıb onunla həm fərdi, həm qrup, həm də sosial mühitin nəzərə alınması ilə aparılır. Buraxılış siniflərinə qədər şagirdlər tədris fənlərinə dərindən cəlb edilməklə yanaşı sosial fəal mühitin də bir parçası kimi məktəb həyatında iştirak edirlər. Yuxarı siniflərdə isə şagirdin ali təhsilinin planlaşdırılması ilə ona profil istiqamətlər üzrə fənlər dərinləşdirilmiş formada tədris edilir. Bu cür yanaşma şagirdlərin akademik nailiyyətlərinin bacarıqları çərçivəsində davamlı yüksək səviyyədə olmasına və sosial fəal şəxsiyyət kimi yetişməsinə geniş imkan yaradır.
Tədris olunan fənlər
Azərbaycan dili (Azərbaycan bölməsi)
Rus dili (rus bölməsi)
Azərbaycan dili (Rus bölməsi üçün dövlət dili kimi)
Ədəbiyyat
Riyaziyyat
Xarici dil- İngilis dili
Müasir xarici dillər (alman, fransız, rus və ərəb dilləri)
Ümumi tarix
Azərbaycan tarixi (Zəfər tarixi)
Biologiya
Kimya
Fizika
İnformatika/Alqoritmika
Coğrafiya
Fiziki tərbiyə
Gənclərin Ç ağı rış aqədərki Hazı rlığ ı
Qiymətləndirmə
Milli Kurikulum əsasında orta təhsil pilləsində Məktəbdaxili Qiymətləndirmə Qaydalarına müvafiq olaraq ildə iki dəfə Böyük Summativ Qiymətləndirmə (BSQ) keçirilir.
Hər iki yarımilin sonunda Məktəbdaxili Qiymətəndirmə Qaydalarına müvafiq olaraq keçirilən Böyük Summativ Qiymətləndirmə (BSQ) ilə yanaşı, şagirdlərin akademik biliklərinə nəzarət etmək, təlimin inkişaf dinamikasını təhlil etmək məqsədilə mütəmadi olaraq şagirdlərimiz üçün Mövzu üzrə Qiymətləndirmə Testləri (MQT), respublika səviyyəsində keçirilən sınaq imtahanları təşkil olunur. Bu yanaşma şagirdlərin bütün fənlər üzrə bilik, bacarıq və anlama səviyyələrini, eyni zamanda IX və XI siniflərdə keçirilən buraxılış imtahanına hazırlıq səviyyəsini müəyyən edir. Tətbiq etdiyimiz qiymətləndirmə vasitələrinin müxtəlifliyi Azərbaycan və beynəlxalq tədris resurslarına uyğun olaraq şagirdlərin inkişafını dəyərləndirməyə kömək edir.
| Sinif | İmtahan | Fənlər | Məqsəd |
| 9 | Ümumi orta təhsil üzrə buraxılış imtahanı |
| Milli kurikulum üzrə təhsil alan şagirdlərin icbari təhsili başa vurduqlarını təsdiqləyən sənədin-Ümumi orta təhsil haqqında attestatın alınması üçün Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən keçirilir |
| 11 | Tam orta təhsil üzrə buraxılış imtahanı |
| Milli kurikulum üzrə təhsil alan şagirdlərin tam orta təhsili başa vurduqlarını təsdiqləyən sənədin- Tam orta təhsil haqqında attestatın alınması üçün Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən keçirilir |
İmtahanlar və digər qiymətləndirmə formaları şagirdlərimizin yaş səviyyəsinə uyğun, sağlam öyrədici mühitdə təşkil olunur. Şagirdlərin bu sınaq imtahanları nəticəsində əldə etdiyi bacarıqlar onların gələcək təhsil həyatında böyük nailiyyətlər qazanması üçün zəmin yaradır.
İmtahanlar
Şagirdlər IX sinfin sonunda ümumi orta təhsil səviyyəsini, XI sinfin sonunda isə tam orta təhsil səviyyəsini əhatə edən buraxılış imtahanı verirlər.
NİYƏ MTK?
MTK-nın Milli kurikulumunu fərqləndirən xüsusiyyətlər:
MTK məzunları ən azı iki dildə tam akademik bilik alacaq və onların əksəriyyəti üç və ya daha çox dildə danışma imkanına sahib olacaqlar. Bundan əlavə şagirdlər çoxsaylı tədbirlərə və layihələrə cəlb edilirlər ki, bu da onların sosial fəal, təşəbbüskar, beynəl təfəkkürlü və müasir səriştələrə malik şəxsiyyət kimi formalaşmasına geniş imkan yaradır.

Education at High School is based on a blend of traditional and modern teaching; collaborative learning, tactile and kinaesthetic learning and frequent opportunities to use technology as a learning aid.
This approach ensures that high standards are reached in relation to literacy, reading and writing, numeracy and basic social skills while students also develop the vital 21st century skills of communication, collaboration and creativity. These skills are essential for personal and professional success in a fast-paced, ever-changing world. Opportunities for students to use computers and other devices and to decide on any issues are woven into the fabric of both the Curriculum and Extra-curricular activities. Students are taught 4 “English as a Foreign Language” lessons and also, Russian, French, German and Arabic as one of the optional Modern Foreign Languages (MFL).
Students studying on the basis of the National Curriculum have the option of selecting Azerbaijani Stream or Russian Stream.
Azerbaijani Stream: Students study in a healthy environment, communicating in Azerbaijani as the main language of instruction. Entrants to the Azerbaijani Stream are expected to possess a fluent command of reading, writing, speaking and listening in the Azerbaijani language. If the entrants have a high level of knowledge of Russian or English languages, they are recommended to study either in the Russian Stream or the International Stream.
Russian Stream:  In the Russian Stream, students study in a healthy environment, communicating in Russian as the main language of instruction. Entrants to the Russian Stream are expected to possess a fluent command of reading, writing, speaking and listening in the Russian language. If the entrants have a high level of knowledge of Azerbaijani or English languages, they are recommended to study either in the Azerbaijani Stream or the International Stream.
Teaching approaches
The educational process is based on modern methods and covers the National Curriculum, revealing the personal potential of each student and taking into account their individual, group and social environment. Prior to graduation, students are deeply involved in their school subjects and participate in school life as part of a socially active environment. In the upper secondary education, the students’ higher education is planned and the subjects in the profile directions are taught to them thoroughly. This approach provides ample opportunity for students to maintain a consistently high level of academic achievement and be a socially active person.
The Curriculum Subjects
Azerbaijani Language (Azerbaijani Stream)
Russian Language (Russian Stream)
Azerbaijani Language (as a State language for the Russian Stream)
Literature
Mathematics
English as a Second Language
Modern Foreign Languages (German, French, Russian or Arabic)
History
Azerbaijani History (History of Victory)
Biology
Chemistry
Physics
ICT/ Algorithmics
Geography
Physical Education (PE)
Pre-military Preparation
Assessing student progress
Students studying in the Azerbaijani and Russian Streams complete Summative National Examinations (BSQ) in each of the compulsory national curriculum subjects twice a year in accordance with the rules of Internal Assessment. At the end of each semester, in addition to the Summative National Examinations, in order to ascertain the depth of student knowledge and to analyze students’ progress, Subject-Based Assessment Tests and Trial Examinations are regularly organized for the students. This determines the level of students’ knowledge, skills and understanding in all of the secondary subjects, as well as their readiness to succeed in the Final Examinations administered in Grades 9 and 11. The variety of assessments that we use to track students’ progress in relation to both Azerbaijani and International curriculum objectives. Examinations and other forms of assessment are administered in an age-appropriate and positive way. The examination skills acquired by students create the basis for them to succeed in their further studies. In addition to these tests, in Grade 9 students complete compulsory national examinations in order to receive their “final examination of general secondary education” and in Grade 11 students complete compulsory national examinations in order to receive their “final examination of completed secondary education".
Exams
Students take a final exam at the end of the ninth grade, covering the general secondary education level, and at the end of the eleventh grade, covering the full secondary education level:
GradeExaminationSubjectsAim
9Graduation exam for general secondary education
• Azerbaijani language (Azerbaijani section)
• Russian language (Russian section)
• Azerbaijani language as the state language (Russian section)
• Mathematics
• Foreign language
Conducted by the State Examination Center to obtain a document confirming the completion of compulsory education of students studying in the national curriculum - a Certificate of General Secondary Education
11Graduation exam for full secondary education
•Foreign language
Conducted by the State Examination Center to obtain a document confirming the completion of secondary education for students studying in the national curriculum - a Certificate of Secondary Education
Why MTK’s High School is special?
The MTK Secondary School provides pupils with:
• High-quality teaching delivered by professional specialists;
• Organisation of engaging events and educational excursions in which parents can also participate regularly;
• A modern learning environment fully equipped with interactive boards in every classroom;
• Regular, high-quality feedback on students’ achievements provided both face-to-face and through the e-MTK journal;
• Individual attention to each student and development of their personal potential.
MTK graduates will possess full academic proficiency in at least two languages and most will achieve fluency in three or more. In addition, students are involved in a number of activities and projects, which give them ample opportunity to develop as socially active, internationally minded and professionally skilled people.