18 Sentyabr - Milli Musiqi Günü: “Musiqinin əbədi sehrində”
18 Sentyabr - Milli Musiqi Günü və dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illiyi Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksində “Musiqinin əbədi sehrində” adlı konsert proqramı ilə qeyd olundu.
Konsert proqramı çərçivəsində Azərbaycan musiqi irsinin dəyərli nümunələri səsləndirildi, xalq çalğı alətləri ilə təqdim olunan ifalar tədbirə xüsusi ruh qatdı. Səhnə tərtibatı və musiqi nömrələri peşəkar səviyyədə hazırlanaraq dinləyicilərin böyük marağı və alqışları ilə qarşılandı.
Tədbirdə iştirakına görə Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Mənsum İbrahimova, onun ansamblına - Xalq artisti Elçin Həşimova, Əməkdar artist Elnur Əhmədova və Siyavuş Kərimova dərin minnətdarlığımızı bildiririk. Konsertdə ön sözlə çıxış edən Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının dosenti Minaxanım Babayevaya, eləcə də ifaçılar - Vüqar Quliyev (kamança), Aysel Şükürlü (kanon), Amil Bağırov (tar), xor kollektivinin bədii rəhbəri Nailə Məmmədova, məktəbin xoreoqrafı Turan Abdullayevaya və konsertin təşkilatçısı Elnarə Məcidovaya təşəkkür edirik.
Bu konsert milli musiqimizin zənginliyini və Üzeyir Hacıbəylinin yaradıcılıq irsinin əbədiliyini bir daha nümayiş etdirdi.

September 18 - National Music Day: “In the Eternal Magic of Music”
September 18 - National Music Day and the 140th anniversary of the birth of the great composer Uzeyir Hajibeyli were celebrated at the Heydar Aliyev Modern Educational Complex with a concert titled “In the Eternal Magic of Music.”
As part of the concert program, outstanding examples of Azerbaijani musical heritage were performed, while presentations featuring traditional musical instruments added a special atmosphere to the event. The professional stage design and high-quality performances were met with great interest and applause from the audience.
We express our sincere gratitude to People’s Artist of the Republic of Azerbaijan Mansum Ibrahimov and his ensemble members - People’s Artist Elchin Hashimov, Honored Artist Elnur Ahmadov, and Siyavush Karimov - for their participation. We also thank Minakhanim Babayeva, Associate Professor at the Uzeyir Hajibeyli Baku Music Academy, for her opening remarks, as well as the performers Vagif Guliyev (kamancha), Aysel Shukurli (kanon), Amil Bagirov (tar), choir artistic director Naile Mammadova, school choreographer Turan Abdullayev, and the concert organizer Elnara Majidova.
The concert once again highlighted the richness of Azerbaijan’s national music and the timeless legacy of Uzeyir Hajibeyli’s creative heritage.