Konfrans çərçivəsində keçirilən ilk panel “Getting Real Results: Putting AI Strategy into Action” mövzusuna həsr olundu. Panelin moderatoru Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksinin təhsil strategiyaları üzrə konsultantı Nigar Əmrullayeva idi.
Paneldə “ASAN xidmət”in açıq innovasiya platforması olan ASAN AI Hub-ın rəhbəri və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin İnnovasiyalar Mərkəzində direktor müşaviri Ləman İbrahimova, Elm və Təhsil Nazirliyinin Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsinin rəis müavini Ayaz Abuşov və PASHA Holdingdə İnformasiya Texnologiyaları və İnformasiya Təhlükəsizliyi üzrə Risk Meneceri Sona Talıbova iştirak etdi.
Panel çərçivəsində süni intellekt strategiyalarının real tətbiqi, süni intellekt əsaslı həllərin təhlükəsiz və məsuliyyətli şəkildə idarə olunması, təhsil sistemində rəqəmsal transformasiya və innovasiya ekosisteminin inkişafı ilə bağlı aktual mövzular müzakirə olundu.
Müzakirələr zamanı panelistlər süni intellektin təhsil işçiləri üçün yaratdığı yeni imkanlar, insan kapitalının inkişafı, süni intellekt savadlılığının artırılması, təhlükəsiz rəqəmsal mühitin qurulması və gələcək illərdə Azərbaycan təhsil sistemində gözlənilən dəyişikliklərlə bağlı fikirlərini bölüşdülər. Panel iştirakçıları həmçinin süni intellektin yalnız texnoloji alət deyil, eyni zamanda qərarvermə, idarəetmə və öyrənmə proseslərini transformasiya edən strateji istiqamət olduğunu vurğuladılar.
Panel iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılandı və təhsildə süni intellektin tətbiqi istiqamətində yeni baxışların formalaşmasına töhfə verdi.

The first panel of the conference was dedicated to the topic “Getting Real Results: Putting AI Strategy into Action.” The session was moderated by Nigar Amrullayeva, Educational Strategies Consultant at the Modern Educational Complex Named in Honour of Heydar Aliyev.
The panel featured Laman Ibrahimova, Head of ASAN AI Hub — the open innovation platform of “ASAN service” — and Advisor to the Director at the Innovations Center under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan; Ayaz Abushov, Deputy Head of the Bureau on ICT for Education under the Ministry of Science and Education; and Sona Talibova, IT & Information Security Risk Manager at PASHA Holding.
The discussion focused on the practical implementation of artificial intelligence strategies, the safe and responsible management of AI-driven solutions, digital transformation in education systems, and the development of innovation ecosystems.
During the panel, speakers shared their perspectives on the new opportunities artificial intelligence creates for educators, the development of human capital, the advancement of AI literacy, the establishment of secure digital environments, and the future changes expected within Azerbaijan’s education system. The panelists also emphasized that artificial intelligence is not only a technological tool, but also a strategic direction transforming decision-making, management, and learning processes.
The panel was met with great interest by participants and contributed to shaping new perspectives on the integration of artificial intelligence into education.